درباره ویگما

ویگما، رویدادی برای انتقال تجربه و انتخاب بهترین بازی‌های ایرانی

«جشنواره منتقدان بازی‌های ویدیویی» یا ویگما (VIGMA) ترکیبی از جشنواره و رویدادی یک روزه با رویکردی متفاوت است که قصد دارد مدل استاندارد جهانی یک جشنواره بازی را پیاده‌سازی کرده و در نتیجه صرفا منتقدان و خبرنگاران حرفه‌ای از رسانه‌های تخصصی بازی داوری آثار را برعهده خواهند داشت.
از همین‌رو رسانه‌های بازی‌سنتر، بازینامه، بازی‌نما، دنیای بازی، زومجی، گیم‌نیوز و ویجیاتو با هم‌فکری و هم‌کاری با یکدیگر این رویداد را با همکاری و حمایت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می‌کنند.

ویگما نخستین جشنواره بازی در ایران است که توسط رسانه‌ها و منتقدان بازی برگزار می‌شود و به همین خاطر هدف و ساختار متفاوتی را دنبال می‌کند. ساختاری که همه ما را به جشنواره‌ای استاندارد در حوزه بازی‌های ویدیویی نزدیک کند.

علاوه بر این، در کنار جشنواره اصلی، رویدادهای آموزشی و کارگاه‌های انتقال تجربه متعددی نیز برگزار خواهد شد تا علاقه‌مندان بتوانند با حضور در این کارگاه‌ها فضاهای متفاوت آموزشی در حوزه بازی‌سازی را تجربه کنند.

چشم‌انداز رویداد ویگما

جشنواره منتقدان بازی‌های ویدیویی یا ویگما تلاش خواهد کرد در آینده‌ای نزدیک تبدیل به جشنواره‌ای معتبر حتی فراتر از مرزهای ایران باشد، به نحوی که در دوره‌های آتی شروع به پذیرش آثار از کشورهای منطقه خواهد کرد.

ویگما چه زمانی تاسیس شد؟

ایده‌پردازی و شروع برنامه‌ریزی‌های ویگما از ابتدای مهر ماه آغاز شد و در نهایت ۱۳ آذر ۹۸ خبر شروع به کار این جشنواره رسما منتشر شد.

این چندمین دوره ویگما است؟

این نخستین دوره ویگما است که در حال برگزاری است و امیدواریم تا آن را به جشنواره‌ای سالانه و بین‌المللی تبدیل کنیم.

هدف ویگما چیست؟

جشنواره‌های بازی در ایران با توجه به اینکه عموما زیر نظر سازمان یا ارگان‌های دولتی یا سرمایه‌گذارها برگزار می‌شوند یک سری هدف‌ها و مسیرهای خاص را دنبال می‌کند و شاید آن‌طور که باید بازی‌ها مورد قضاوت قرار نمی‌گیرند. ما در ویگما سعی داریم تا استانداردهای لازم یک جشنواره را اجرایی کنیم تا در جهت پیشرفت صنعت بازی‌سازی ایران قدم برداریم. البته بی‌شک پس از دوره اول به دنبال بین‌المللی شدن رویداد خواهیم رفت تا پله پله بازی‌های سایر کشورها را وارد جشنواره کنیم.

چرا ویگما؟

ویگما متشکل از خبرنگاران و منتقدان بازی‌های ویدئویی است و از همین حیث از نظر برگزاری و پروسه داوری با سایر جشنواره‌ها رویکرد متفاوتی دارد. به همین‌خاطر ویگما انتخاب خوبی است!

سابقه کاری اعضای ویگما و رسانه‌های برگزارکننده به چه شکل است؟

همان‌طور که گفته شد ویگما متشکل از خبرنگاران و منتقدان بازی‌های ویدئویی است. منتقدانی که هر یک حداقل ۶ سال سابقه کار دارند و رسانه‌های برگزارکننده نیز همگی از رسانه‌های فعال و تخصصی حوزه بازی هستند.

سابقه ویدئو گیم در ایران چقدر است؟

بازی‌ها برخلاف سایر محصولات فرهنگی و هنری در سراسر دنیا از همان ابتدا طرفداران گسترده‌ای داشته و دارند. در ایران نیز به همین شکل است. از کنسول‌های آتاری و ادیسه گرفته تا نسل‌های جدید به سرعت وارد ایران شده‌اند و گیمرهای زیادی به سراغ آن رفته‌اند. از نظر بازی‌سازی نیز می‌توان گفت نخستین بازی‌های ایران در دهه ۷۰ ساخته شده‌اند و هنوز روند تولید ادامه دارد و تا به حال بازی‌های فاخری در سطح بین‌الملل توسط تیم‌های ایرانی منتشر شده است.

سابقه جشنواره‌های حوزه بازی در ایران چگونه است؟

از زمان تاسیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای همواره جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و رویدادهای مختلفی توسط این ارگان برگزار شده و می‌شود که با استقبال خوبی روبه‌رو هستند. از همین بابت می‌توان گفت جشنواره‌ها و به‌طور کلی رویدادهای حوزه بازی فعالیت خوبی در ایران داشته‌اند.

چرا تصمیم گرفتیم ویگما را تاسیس کنیم؟

جشنواره‌های حوزه بازی در ایران آن‌طور که باید اثرگذاری نداشته‌اند و مخصوصا در پروسه داوری همواره نقدهایی به آن وارد بوده است. به همین‌خاطر تصمیم گرفتیم با توجه به استانداردهای روز دنیا و البته تیمی متشکل از منتقدان و نه بازی‌سازها جشنواره‌ای تاسیس کنیم تا دید بهتری نسبت به ارزیابی بازی‌های ویدئویی ارائه دهد.